Одноклітинні організми

Тема. Узагальнення та  систематизація знань  з теми «Одноклітинні організми»
Мета. Узагальнити знання учнів про одноклітинні організми; перевірити вміння   оперувати відповідними термінами і поняттями, що вивчалися в темі.
           Розвивати пізнавальну та творчу активність учнів на уроці.
Виховувати любов до живої природи, бажання встановлювати гармонійні  стосунки із природою на основі поваги до всього живого.
Обладнання. Таблиця  «Найпростіші», малюнки, модель «Ромашка», тестові завдання
Методи і прийоми: інтерактивні , інформаційно-рецептивні: словесні, наочні.
Тип уроку: узагальнення та  систематизація знань,  вмінь і навичок.
Форма проведення: урок - гра
Хід уроку.
І. Організація класу.
Емоційне налаштування учнів на роботу.
     Час летить, спішить невпинно
     Надійшла до нас година.
     Розділ нині пригадати,
     Хто що вивчив розказати.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
       Запитання.
1.     Які організми називаються одноклітинними?
2.     До яких царств вони належать?
3.     Які організми називаємо еукаріотами, прокаріотами?
4.     Які способи живлення притаманні одноклітинним еукаріотами?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
      Сьогодні перед нами стоїть важливе завдання: узагальнити та систематизувати  знання з даної теми. Наш урок буде проводитись у нестандартній формі, де ви повинні показати свої знання.
ІV. Перевірка глибини  усвідомлення знань та їх використання у нестандартних формах.
  1. Гра «Ромашка»
Пелюстки мерщій зривайте,
Вголос  чітко їх читайте.
На пелюстках ромашки на зворотній стороні записані запитання
а) Дати характеристику амеби  протей. Який спосіб живлення для неї характерний?
б)  Які ви знаєте хвороби людини, що викликаються одноклітинними тваринами?
в)  Середовище існування, будова одноклітинної водорості хламідомонади.
г)  Назвати групи бактерії за ступенем небезпечності.
д)  Дати характеристику одноклітинним еукаріотам?
     2. Знайдіть зайвий термін.
Кожна  група обирає своє завдання.
1. Бактерія, клітинна оболонка, мітохондрія, рибосома, мурен.
2. Хітин, колонія, дріжджі, клітинна оболонка, пластиди.
3. Пелікула, псевдоніжки, травна вакуоля, ядро.

3.     Гра - аукціон.
Сьогодні ми з вами проведемо гру- аукціон. Що означає аукціон? Це спосіб продажу деяких товарів, при якому товар виставляється на продаж. У світі  товар продається за гроші, а картини із зображенням одноклітинних ви намалюэте та купите за свої знання. Картина буде продана тому учневі, який дасть повну характеристику даного організму.
1. Продаж картини «Вольвокс»
2. Продаж картини «Хлорела»
3. Продаж картини «Бактерія»
4.     Рольова гра «Хто найкращий»
Автор. Одного разу, коли пригріло сонечко, біля озерця зібралося поважне панство: Хлорела, Евглена зелена, Молочнокислі бактерії, Біфідобактерї. Кожен із них почав вихвалятись, що царство в якому він живе, найкраще, і має велике значення у природі і в житті людини. І навіть засперечалися вони.
Хлорела. Мене називають зеленушкою, і я привернула увагу сучасних вчених і не тільки ботаніків, але і конструкторів космічних кораблів і самих космонавтів. Не те, що ви бактерії, якщо оселились у молоці, то з нього не можна зварити смачної каші. Або ти, Евглена зелена, якщо живеш у воді,  то  воду не можна використовувати для пиття.
Евглена зелена. А я, Евглена зелена, дуже цікавий екземпляр. Мене інколи помилково називають «напівтвариною - напіврослиною». Маю зелені хлоропласти і за наявності світла живлюсь завдяки фотосинтезу. Якщо у воді багато розчинених органічних речовин, а світла немає, то я переходжу на гетеротрофний спосіб живлення і навіть можу стати безбарвною. Таким чином водойми, де я мешкаю, самоочищаються. Також я є джерелом живлення для інших мешканців водойм, різноманітних безхребетних і мальків риб.
Хлорела. А мені немає рівних. Я дуже зручний об’єкт для наукових досліджень. За кількістю присвячених робіт я займаю перше місце серед усіх водоростей. У перерахунку на суху речовину в мені міститься білків 40%, ліпідів 20%, вуглеводів 35%. Є також вітаміни групи В і С. Я здатна використовувати від 10 до 12% світловох енергії  і тому у мені інтенсивно відбувається фотосинтез. Саме  тому мене відправили у космос з метою збагачення кабіни корабля киснем та космонавтів їжею.
Молочнокислі бактерії. Та що там ви! А от ми, Молочнокислі бактерії, можемо самостійно розвиватись у молоці, викликаючи його скисання. Йогурт та кефір, квашені огірки та капуста- це наш продукт діяльності. Ми покращуєм травлення, забезпечуєм організм необхідними речовинами, пригнічуєм розвиток умовно небезпечних бактерій. Першим, хто звернув на нас увагу, був І.І.Мечніков у 1907  році, який доказав, що молочнокислі бактерії протидіять шкідливим бактеріям та навіть старінню організму.
Біфідобактерїї. А от ми, Біфідобактерї, самі не зброджуєм молоко. Нас у кисломолочні  продукти вносять спеціально для того, щоб заселити  кишечник людини.  А «Растішку»  призначають маленьким діткам, щоб кишечник у них добре працював, а зубки і кістки були міцненькими. Споживайте дітки цей корисний продукт.
Автор. Світ живих організмів надзвичайно різноманітний, дивовижний і досконалий. Нічого в природі немає зайвого . Усе, що створила вона, гармонійно доповнює один одного.

       5.Тестова перевірка знань.
     1. У прісних водоймах мешкають:
              а)  евглена зелена;
              б)  амеба дизентерійна;
              в)  молочнокислі бактерії.
     2. Скоротливі вакуолі характерні для найпростіших:
              а)  паразитичних;
              б)  прісноводних;
              в)  грунтових;
     3. Переносниками збудників малярії є:
              а)  мухи;
              б)  кліщі;
              в)  кровосисні комарі;
      4. Несправжні ніжки здатні утворювати:
              а)  евглена зелена;
              б)  інфузорія- туфелька;
              в)  амеба протей ;
      5. ЕвгленІ зеленій притаманний тип живлення:
              а)  автотрофний;
              б)  гетеротрофний;
              в)  змішаний;
       6. Організм, який немає сталої форми.
              а)  амеба протей;
              б)  інфузорія- туфелька ;
              в)  хлорела;
       7. Джгутики характерні для:
              а)  амеба протей;
              б)  інфузорії- туфельки ;
              в)  хламідомонади;
       8. Їжа в інфузорії –туфельки претравлюється в:
              а)  скоротливих вакуолях;
              б)  хлоропластах ;
              в)  травних вакуолях;
       9. Нерухомий спосіб життя веде:
              а)  хламідомонада;
              б)  хлорела;
              в)  евглена зелена ;
       10. В організмі людини паразитують:
              а)  амеба протей;
              б)  дизентерійна амеба;
              в)  евглена зелена ;
6. Конкурс " Дозвольте відрекомендуватися"
Учень представляє собою якусь тваринку і пропонує усну розповідь про себе: " Дозвольте відрекомендуватися. Я - ......"
За правильний опис учень отримує оцінку. Хто відгадає тваринку ,теж отримує бали.
7.  Конкурс впізнай тваринку
8. Конкурс «Осами вються питання»: учні по черзі задають один одному стислі питання і коротко відповідають на них.хто не знає вибувєєає.
9. Скласти сенкани.
    Амеба
    Маленька, непостійна
    Плаває, пожирає, ділиться.
    Здатна захоплювати тверді речовини
    Клякса

    Інфузорія
    Одноклітинна, туфлеподібна
    Рухається, дихає, розмножується
    Має два ядра - велике і мале
    Підошва

    Евглена
    Видовжена, зелена
    Плаває, фотосинтезує, поглинає
    Має  яскраво - чутливе вічко
    Джгутиконосець

V. Узагальнення та систематизація знань   
 Лист  від Барона Мюнхгаузена.
         Здраствуйте, любі друзі!
Я хочу передати вам  корисні поради, які знадобляться вам у житті. Ви з вдячністю згадаєте життєрадісного барона.
1.      У водоймі, вода якої непрозора, або має легкий неприємний запах, можна купатися і навіть пити сиру воду.
2.     Не намагайтесь брати до рук диких тварин, якщо вони дозволяють себе впіймати. Млява тварина напевне хвора і може бути переносником різноманітних інфекційних захворювань, включаючи чуму.
3.     Ніколи не використовуйте дріжджі у хлібопеченні, тому що вони викликають бродіння вуглеводнів з утворенням спирту і вуглекислого газу і тому хліб не буде пухким.
4.     Споживати  м’ясні або рибні консерви можна лише тоді, коли термін їх придатності не збіг, а банка не здута. Це допоможе знизити ризик захворювання на ботулізм.
5.     Дуже багат о бактерій скупчується у брудних запилених приміщеннях, які погано провітрюються. Тому завжди діти провітрюйте свій клас і слідкуйте за його чистотою.
   Якщо ви погодились  із моїми порадами - виконуйт їх, а якщо ні  - дайте відповідь
Ваш  Барон Мюнхгаузен



Яка роль одноклітинних у природі та житті людини?
Позитивна роль
Негативна роль
1.     Прісноводні одноклітинні є джерелом живлення для інших мешканців водойм, тобто є ланкою харчового ланцюга
Спричиняють захворювання людини та тварини
2.     Беруть участь у колообігу речовин і енергії
Викликають небезпечне токсичне «цвітіння» води у морях і океанах відоме під назвою «червоні припливи»
3.     Одноклітинні організми (евглена зелена, інфузорія туфелька) живлячись органічними речовинами, забезпечують самоочищення забрудненої води
Спричиняють зелені та червоні «цвітіння» кори дерев
4.     Беруть участь в  утворенні осадових порід та грунту

5.     Є індикаторами геологічного віку та покладів корисних копалин


VІ.  Загальні  висновки. Оцінювання
  Виходячи із знань, отриманих на уроці, щоб ви могли б порадити своїм знайомим?
VІІ. Домашнє завдання.
  Підібрати цікаву інформацію до теми «Найпростіші».
  За бажанням: придумати  казки, легенди,  загадки


Комментариев нет:

Отправить комментарий