УПРАВЛІННЯ
ОСВІТИ
САМБІРСЬКОЇ МІСЬКОЇ
РАДИ
МЕТОДИЧНИЙ
КАБІНЕТ
МАТЕРІАЛИ З ДОСВІДУ
РОБОТИ
НА ТЕМУ:
« КЛАС
МОЛЮСКИ»
Вчителя біології
СШ № 9, 7,м.
Самбора
Лазурчак І.І.
Самбір 2011.
Тема: Загальна характеристика
типу Молюски. Клас Черевоногі. Лабораторна робота №8. Вивчення зовнішньої будови та способів руху
черевоногих молюсків (на прикладі акваріумних видів).
Мета: З’ясувати основні ознаки типу Молюски, класу Черевоногі,
особливості їх будови та процесів
життєдіяльності; розвивати вміння
аналізувати і робити висновки;
виховувати працелюбність, любов до
природи.
Основні терміни: молюски, мантія, черевоногі,
черепашка.
Обладнання: Таблиця ″ Молюски. Черевоногі″,
черепашки черевоногих
молюсків, вологі
препарати молюсків, фотографії , малюнки із
зображенням молюсків.
Тип уроку: Засвоєння нових знань.
Хід уроку:
І.
Організація учнів до уроку.
1. Розминка "Впізнай себе".
Любі друзі, у кожного з вас в класі є
друг або людина з якою вам приємно спілкуватися. Погляньте на неї.
Посміхніться. Нехай тепло ваших посмішок зігріє
ваші серця. Пронесіть позитивні емоції крізь весь наш урок і нехай вони
допоможуть
вам здобути нові знання.
ІІ. Актуалізація опорних знань .
1.. Інтерактивна
вправа «Вірю - не вірю».
-
тіло дощового черв’яка складається із сегментів;
-
дощовий черв’як веде активний спосіб життя( рухається, живиться тощо);
-
поясок у дощового черв’яка слугує для розмноження;
-
дощовий черв’як належить до класу
Малощетинкові черви;
-
дощовий черв’як є представником кільчастих червів;
-
у кільчастих червів немає порожнини тіла.
2. Фронтальне опитування.
1. Чому членистоногих нараховують 1 млн.100
000 видів?
2. Що обмежує ріст членистоногих?
3. Коли у кімнаті грає піаніно, павук вилазить зі схованки, чому? (звуки
рухають сигнальну нитку ловчої сітки).
4. У комах розмір серця не пов’язаний із активністю. Чому?
5. Чому мухи ходять по стелі?
6. Чому мурашник не промокає?
7. Чому хрущ – травневий жук?
8. За рахунок чого комахи відчувають запахи на відстані?
9. Чому раки, омари, краби мають різні клешні?
10. До яких наслідків призвело б повне зникнення комах?
ІІІ. Мотивація навчальної
діяльності учнів.
3. Інтерактивний прийом «Зацікав».
Чи цікаво вам, які організми
знаходяться на другому місці відносно
поширення після Членистоногих ? Цих тварин є приблизно 80000 видів на
Землі. У
деяких з них є 1 нога, в інших – стулки,
а ще в інших – черепашка.
Одні
мешканці морів і океанів, інші - озер та
річок. Про їх будову способи
живлення і життєдіяльності ми і поговоримо на
сьогоднішньому уроці .
ІV. Оголошення теми та мети
уроку.
Напевно ви вже здогадалися, що урок буде
цікавим. Темою сьогоднішнього
уроку є « Загальна характеристика типу
молюски. Різноманітність Молюсків.
Клас
Черевоногі». Учні висловлюють свої думки
щодо застосування на практиці здобутих
ними знань на уроці і їх доцільності.
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Пояснення вчителя з розглядом таблиці «
Будова Черевоногих молюсків».
Учитель.
Давайте розглянемо будову Молюсків.
Ті з вас у кого вдома є акваріум, знайомий з
молюском великим ставковим.
Вивчивши цю тварину ви зрозумієте, чому клас
до якого він належить,
називають
Черевоногі, у який спосіб вони переміщуються, яку будову мають їх
системи органів і як вони працюють.
Тип Молюски за кількістю видів
поступається лише членистоногим. Серед молюсків є водні і наземні тварини. На відміну від
членистоногих , у молюсків
тіло не
розчленоване на сегменти, у більшості з цих тварин воно складається з
голови, тулуба і мускулистої ноги.
Усе тіло молюска або значна його частина
вкрита мантією – спинною шкіряною складкою. у більшості тварин клітини
покривного епітелію мантії виділяють речовини, за допомогою яких будується черепашка. Зазвичай вона
складається з кальцій карбонату, покритого із зовнішнього боку рогоподібною
речовиною. У багатьох молюсків на внутрішньому боці черепашки кристали кальцій
карбонату розташовані так, що світло в
їх шарі заломлюється, надаючи йому перламутрового забарвлення.
Внутрішній бік мантії трохи відстає від
тіла молюсків, тому між тулубом і
мантією
утворюється проміжок, який називають мантійною порожниною. Вона сполучена з
навколишнім середовищем, до неї виходять отвори статевої системи, системи виділення і анальний отвір. У більшості
водних молюсків є й такі, що дихають легенями, як і всі наземні молюски.
Легені містяться в мантії.
У всіх молюсків кровоносна система
незамкнена, травна система наскрізна, органами виділення є нирки і сечовід.
2. Робота в групах.
Як добувають собі їжу тварини з такою
дивною будовою тіла? Як
пересуваються
молюски, що мають лише одну ногу? Якою є внутрішня будова тіла молюска, як вони
розмножуються? Яка роль належить молюскам в екосистемах?
Проте сьогодні юними дослідниками будете саме
ви. Нам необхідно обрати
чотирьох головних дослідників, які будуть
головувати піл час вивчення молюсків. Отже,
хто хоче бути головним? Дуже добре. Тепер кожна дослідна група має
складатися з 4-5 осіб. Об’єднуємося в дослідні групи. Дуже добре.
Завдання для груп. Розглянути з допомогою
підручника, таблиць, зображень молюсків, особливості будови і життєдіяльності
молюсків. Скласти конспект.
Питання над якими працюють групи:
1-ша
група - зовнішня будова черевоногих молюсків;
2-га група – внутрішня будова черевоногих молюсків;
3-тя
група – характерні представники черевоногих молюсків;
4-та
група – розмноження черевоногих
молюсків.
Кожен
член групи доповідає про питання над яким працював з допомогою таблиць,
малюнків.
VІ. Осмислення об‘єктивних зв’язків та
взаємозалежностей у вивченому матеріалі.
Приступаємо до виконання лабораторної
роботи та інструктивною карткою
після
нагадування ПТБ
Лабораторна робота №8.
Тема. Вивчення зовнішньої будови та
способу руху черевоногих молюсків (на
прикладі акваріумних видів).
Мета. Вивчити особливості зовнішньої
будови та спосіб руху черевоногих молюсків.
Обладнання та
матеріали:
живі акваріумні молюски, предметне скло, лупа, скальпель.
Хід роботи:
1*.Проведіть
спостереження за черевоногими молюсками
в акваріумі ( банці з водою), їх рухом, живлення. Почекайте, доки молюск висуне
з мушлі тіло. Коли молюск підніметься до
поверхні води, спостерігайте, як через дихальний отвір
він
випускає бульбашки повітря, потім набирає його і спускається на дно.
2. Розгляньте мушлю молюска, її форму і забарвлення.
3.Знайдіть
голову і ногу. Які органи знаходяться на голові?
4.Помістіть
молюска на предметне скло, проведіть спостереження за його рухом.
Чи залишається слід на склі?
5*.Поставте
перед молюском в якості перепони лезо скальпеля. За рахунок чого молюск здатний
подолати таку перепону?
6.Схематично
зобразіть будову черевоногого молюска і зробіть відповідні підписи.
7.Зробіть
висновок про особливість зовнішньої будови черевоногих молюсків.
VІІ. Узагальнення та систематизація знань.
Інтерактивний метод «Прес».
Учні висловлюють свої думки стосовно уроку за
алгоритмом.
-
Ми вивчили…
-
Ми навчилися…
-
Нас зацікавило…
Отже,…
Проводжу
оцінювання, мотивую виставлення оцінок. Пропоную учням оцінити роботу на уроці
своїх однокласників.
VІІІ.
Д/З.
1.Опрацювати
параграф .
2. Дати
порівняльну характеристику травної системи молюсків і членистоногих.
Тема: Клас Двостулкові. Загальна характеристика
класу. Лабораторна робота №9. Визначення
молюсків за допомогою черепашок.
Мета: 1.Ознайомити учнів із загальним
ознаками класу. Розглянути
Особливості їх будови, життєдіяльності,
різноманітність і поширення.
Навчитись визначати види молюсків
за черепашками.
2.Розвивати критичне мислення,
вдосконалювати практичні навички
визначення видів.
3.Виховувати любов до природи і екологічну культуру.
Основні поняття: двостулкові молюски, стулки,
мантія, мідії, устриці.
Обладнання: Малюнки до теми, картки
визначення, таблиця "Двостулкові
молюски", схеми, черепашки молюсків, вологі препарати.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку:
І. Організація учнів до уроку.
Інтерактивна вправа
«Відгадай загадку»
Є в
молюсків представник
Виноградарства
шкідник
На
щупальцях довгі очі,
Людина
їсть його охоче. ( Виноградний слимак).
Черевоногі
м’якуни,
Шкідники
рослин вони,
Швидко
проковтне їх пташка –
В них
відсутня черепашка. ( Голий слизун).
Хто йде,
але в хаті сидить? ( Слимаки).
Мяка Оришка
наставля
ріжки.
по дну
ходила,
ногу
втомила,
в спіраль
згорнулась
і в дім
втягнулась. ( черевоногий молюск).
Слизький
Мартин
поліз попід
тин, ,
за ним
доріжка
мокра та
слизька.
прийде
ропуха –
стане тут
сухо. (слизун).
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Біологічний диктант
Молюски призвичаїлись до життя в таких середовищах: ________, ______ .
Тіло складається з ____ ,__ , __ . Тулуб оточений складкою шкіри - ________ .
Між тілом і мантією є ____________ . Тіло більшості молюсків вкрите ________ . Кровоносна система молюсків __________ .
Органами дихання мешканців водойм є _______ , у наземних тварин _______ .
Органи виділення молюсків - ________ . Розвиток може бути __________ та _______
.
2. Інтерактивна вправа «Складання асоціативного куща».
Мантійна порожнина
Мантія Молюски радула
целом нога щупальця очі
3. Тести
1) Газообмін у рапани відбувається в:
а)легенях;
б) зябрах; в) шкірі.
2) Яку роль відіграє черепашка молюска?
а)
зовнішній скелет; б) прикріплення м’язів; в) захист тіла.
3) У яких
молюсків є голова з очима та щупальцями?
а)
черевоногих; б) двостулкових; в) головоногих.
4) Що
знаходиться в глотці черевоногих?
а) терка;
б) воло; в) зуби.
5) Яка
кровоносна система характерна для молюсків?
а)
замкнена; б) незамкнена; в) змішана.
6) Органи виділення у ставковика:
а) печінка;
б) нирки; в) видільні канальці.
7) Представники яких класів приносять шкоду
рослинам?
а)
головоногі; б) двостулкові; в) черевоногі.
8)
Порожнина тіла молюсків:
а)
первинна; б) вторинна;в) змішана.
9) Простір між внутрішніми органами заповнений :
а)
паренхімою; б) рідиною; в) гемолімфою.
10) Дихальна
система слизуна представлена:
а)
легенями; б) зябрами; в) шкірою.
11) Тіло
черевоногих має:
а)
двосторонню симетрію; б) асиметричне; в) радіальну.
12) У
черевоногих відділів тіла:
а) 2; б)
3; в) 4.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності та оголошення теми.
Інтерактивна вправа «Уявна подорож до
морського дна».
Пропоную учням поглянути на дошку, на
зображення двостулкових молюсків. Любі діти уявіть собі, що ви знаходитесь біля
водойми, наприклад озера або на морському дні. Ось ви побачили дивовижних
істот, які зображені на цих малюнках. Ці тварини належать до типу молюски. Отже, ми сьогодні продовжимо вивчати тип
Молюски, дізнаємося про особливості будови тварин, які вас зацікавили під час
подорожі. Чи хотіли б ви навчитися визначати до якого виду належить той, чи
інший молюск самостійно? На всі ці
запитання ми зможемо відповісти вивчивши нову тему, а якою вона буде це вже ви
мабуть здогадалися (учні формулюють тему, мету, завдання уроку, якщо необхідно.
З допомогою вчителя). Пропоную учням висловитися щодо застосування здобутих
ними знань на уроці у майбутньому.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда.
Запитую:
що вас зацікавило в тих молюсків, яких ви побачили на малюнках?
Учень: вони ніби складаються з двох частин.
Так дійсно, ці частини називаються стулками.
То як ви вважаєте, чому цих тварин називають
двостулкові? ,- через будову тіла.
Зараз ми з вами детальніше розглянемо будову
тіла молюсків.
За допомогою таблиці молюсків з’ясовуємо
зовнішню будову молюсків двостулкових.
2. Розповідь вчителя. Зовнішня
будова Двостулкових молюсків.
Жабурниця живе у водоймах по сусідству з
великим ставковиком, але побачити її ви можете не так часто. Вона веде більш
прихований спосіб життя, частково зариваючись у мулисте дно.
Черепашка жабурниці має довжину близько 10 см , передній її кінець
закруглений, а задній трохи загострений. Вона складається з двох симетричних
стулок. Як і в черепашці великого ставковика, внутрішня поверхня стулок
перламутрова, а зовнішня утворена роговою речовиною. Молюск росте протягом
усього життя, збільшується й черепашка: на її зовнішній поверхні видно «кільця»
- це шари річного приросту. На
спинному боці стулки черепашки з’єднані пружною гнучкою зв’язкою й двома
м’язами – замикачами. Зв’язка пружинить,
і тому стулки зазвичай трохи відкриті. Коли м’язи- замикачі
скорочуються, стулки дуже щільно закриваються. Коли замикачі розслаблюються,
стулки відкриваються, і в щілині, що утворилася на черевному боці, з’являється
нога. За формою нога жабурниці нагадує
язик. Висунувши її вперед, жабурниця закріплюється в ґрунті. Скорочуючи м’язи
ноги, молюск підтягує все тіло до місця закріплення. Жабурниця пересувається
ривками зі швидкістю 20-30 см
на годину. Уся решта тіла завжди схована під стулками черепашки. У жабурниці немає голови, є тільки тулуб. Від його
спинного боку в обидва боки відходять дві складки мантії. Між ними утворюється
мантійна порожнина. Так тулуб з ногою опиняються в мантійній порожнині. З обох
боків тулуба в ній розміщені зябра.
3. Самостійна робота з
підручником.
Внутрішня
будова двостулкових.
Проте, дуже цікавою є внутрішня будова
двостулкових молюсків. Давайте розглянемо її. Пропоную вам роботу в групах.
Скажіть, хто у вас любить рожевий колір? Дуже добре. Отже ви працюватимете в
1-й групі. Хто любить зелений? Чудово. Ви об’єднуєтесь в 2-гу групу. Хто надає
перевагу жовтому кольору – об’єднуєтесь в 3-тю групу . Кому до вподоби
фіолетовий – формуєте четверту групу. Ті хто люблять оранжевий – 5-ту групу.
Отже, групи сформовані. Отримуйте питання і
завдання, за якими працюватимете. Завдання: опрацювати текст підручника, з
допомогою малюнків і таблиць, з’ясувати особливості молюсків відповідно до опрацьовуваних питань.
Питання
над якими працюють групи.
1 група
– травна система;
2 група
– кровоносна і дихальна системи;
3 група
– видільна система;
4 група
– нервова система;
5 група
- ріст, розвиток і розмноження молюсків.
V. Осмислення об‘єктивних зв’язків та
взаємозалежностей у вивченому матеріалі.
Після нагадування ПТБ при виконані
лабораторних робіт приступимо до
виконання лабораторної роботи з допомогою інструктивних карток.
Лабораторна робота №9.
Тема.
Порівняння та визначення черепашок молюсків.
Мета. Навчитися визначати молюсків за
їх черепашками.
Обладнання та
матеріали: черепашки
молюсків, лупа, лінійка.
Хід роботи
1.
Розгляньте молюсків (живі екземпляри, колекції черепашок, запропоновані
малюнки).
2. За
допомогою визначної картки визначте назву молюсків.
1. Черепашка не має стулок – 2.
0. Черепашка з двох стулок -5.
2. Устя черепашки закрите кришечкою – 4.
0. Устя черепашки не закрите кришечкою – 3.
3. Черепашка закручена в спіраль – Котушка рогова.
0. Черепашка закручена у вигляді башти – Ставковик
великий.
4. Черепашка велика понад 2,5 см заввишки, з трьома
поздовжніми смугами – Калюжниця, або
Живородка.
0.Черепашка маленька, до 1,5 см заввишки – Бітинія.
5. Черепашка невелика, опукла, з малопомітною
опуклою верхівкою посередині. Замок із зубчиками – Шаровка.
0. Черепашка овальна, довгасто-яйцевидна, з
двома стулками -6.
6. Черепашка овальна, тонкостінна, верхівка не
виступає над черепашкою. Зубів, борідок, які з’єднують стулки, немає – Беззубка.
0. Черепашка витягнута, товстостінна, верхівка
її виступає над черепашкою. Стулки черепашки сполучені за допомогою замка – Перлівниця.
3.Розгланьте черепашки двох молюсків. Встановіть ознаки
подібності та відмінності. Результати досліджень запишіть у таблицю «Порівняльна
характеристика черепашок молюсків»
Ознаки
|
![]() ![]() |
|
Форма
мушлі(Черепашки)
|
|
|
Забарвлення
мушлі
-
Зовнішній шар
-
Внутрішній шар
|
|
|
Наявність
річних кілець
|
|
|
Симетрія
мушлі
|
|
|
4.У висновку
вкажіть назви молюсків, які ви визначили за їх черепашками._____________
Учні за
допомогою вчителя визначають види і записують до таблиці.
VІ. Узагальнення та систематизація знань.
1.
Закінчи речення.
У чому виявляється пристосованість мідій до:
а) дихання: __________________________ ;
б) способу життя: _____________________;
в) живлення: _________________________;
г) захисту від ворогів : _________________.
2. Інтерактивний
метод «Прес».
Учні висловлюють свої думки стосовно уроку за
алгоритмом.
-
Ми вивчили…
-
Ми навчилися…
-
Нас зацікавило…
-
Ми дізналися…
-
Отже,…
3.Проводжу оцінювання і мотивую
виставлення оцінок. Пропоную учням оцінити роботу своїх однокласників на уроці.
VІІ. Д/З. 1.Опрацювати параграф .
3.Опрацювати питання: «Чому, на вашу думку,
жабурниця живиться безперервно?» (високий рівень).
Тема:
Клас Головоногі. Загальна характеристика класу. Характерні представники. Роль
молюсків в екосистемах.
Мета. 1.Розглянути особливості
головоногих, з’ясувати значення молюсків
в екосистемах .
2. Розвивати критичне мислення, вміння аналізувати і
робити
висновки.
3. Виховувати любов до природи та
екологічну культуру.
Основні
поняття: головоногі, восьминіг,
каракатиця, чорнило.
Обладнання: малюнки і фотографії до теми,
таблиця «Головоногі молюски».
Тип уроку: Засвоєння нових знань.
Хід роботи:
І. Організація учнів до уроку.
Учні, скоро Наступає Новий рік,
Різдвяні свята, уявіть собі, що ви святкуєте і розгортаєте новорічні подарунки.
Приємно? Сподіваюсь, що такий хороший настрій ви пронесете крізь увесь наш
урок.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Біологічна задача: опишіть
пристосування малого ставковика до існування,
до доповнивши схему.
Пристосування малого ставковика



До руху До харчування
? До захисту
?
2. Біологічна гра «Розпізнай клас»
.
Позначте буквою «ч» ознаки черевоногих
молюсків, буквою «д» ознаки двостулкових
молюсків.
- Симетрія тіла двобічна.
- Голова відсутня.
- Розвинені голова , тулуб, нога.
- Тіло складається з тулуба і ноги.
- Черепашка симетрична, складається з двох
стулок.
- Черепашка в більшості спірально
закручена.
-
Кровоносна система незамкненого типу.
- Органи дихання зябра.
- Органи дихання в наземних – легені, в
водних – зябра.
- За способом живлення рослиноїдні та
хижаки.
- За способом живлення – фільтратори.
- Роздільностатеві організми.
3. Бесіда.
- Чим вкрите тіло двостулкових молюсків?
- Що являє собою мантійна порожнина?
- В чому полягає особливість живлення
двостулкових?
- Чим дихають двостулкові молюски?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності та оголошення теми.
Інтерактивний метод «Проблемна ситуація».
Уявіть собі, що
ви на океанському дні, а навколо вас плавають в товщі води безліч восьминогів,
кальмарів. У них черепашки немає.
Чому ж їх
відносять до типу молюски?
ІV. Вивчення нового матеріалу.
У формі бесіди з учнями
розглядаємо особливості будови і життєдіяльності
головоногих молюсків. Без
перебільшення можна стверджувати, що головоногі найскладніші серед молюсків і
найспритніші.
Чим обумовлена дивна назва цього класу
молюсків? Які особливості будови тіла для них характерні, як пов’язані вони зі
способом життя? Чому їх вважаю найбільш
розвиненими безхребетними тваринами?
Зовнішня будова.
Хижаки, які
активно пересуваються заднім кінцем уперед за реактивним принципом. Черепашка
сильно зредукована й міститься під шкірою на спинному боці тіла. Тіло
двосторонньо – симетричне, складається з двох відділів – голови й тулуба. Нога
перетворилася на щупальця та лійку, щ поєднує мантійну порожнину з зовнішнім
середовищем. На голові великі очі, що мають складну будову. Щупалець буває 8 чи
10.
Внутрішня будова. Робота з таблицями.
Дихають за
допомогою зябер, розміщених в мантійній порожнині. Центральна нервова система
має вигляд головного мозку зі складною будовою, що оточений хрящовою черепною
капсулою. Кровоносна система майже замкнута, наявні додаткові зяброві серця, що
забезпечують рух крові. Роздільностатеві, розвиток прямий.
Роль молюсків в природі та житті людини.
Арістотель
розповідає про те, що в Стародавній Греції та Римі майстерно приготовлений
восьминіг був звичайною їжею. Споживають їх і зараз. Головоногих молюсків
використовують також в медицині та парфумерії. З черепашок наутилусів роблять
прикраси, з чорнильної рідини сепій виготовляли фарбу.
Повідомлення
учня ( завдання випереджаючого характеру).
Поведінка
головоногих. Нервова система у головоногих молюсків має значно складнішу
будову, ніж в інших безхребетних тварин. Їх головні нервові вузли містять
приблизно 170 млн. нейронів і утворюють справжній головний мозок. Тож не дивно,
що в головоногих складні програми поведінки; ці тварини здатні до суспільних
дій, до навчання. Зграї кальмарів здійснюють далекі сезонні міграції.
Каракатиці й кальмари виконують складні шлюбні танці, рухаючись у воді.
Восьминіг є домовласником: зазвичай на дні
існує схованка, куди він повертається після прогулянок, чудово запам’ятовуючи
дорогу. Учені відшукали восьминогів у схованках і переносили їх якнайдалі від
домівок. Але молюски постійно повертались до свого притулку.
У головоногих є пристосування, які вони
використовують для захисту або нападу. Так, деякі головоногі можуть миттєво
змінювати своє забарвлення. Вони зливаються з кольором дна, стаючи непомітними для переслідувача. Восьминіг, причаївшись на
якому-небудь ґрунті або серед каміння, повністю здатен повторити їх кольори.
Він може і злякати переслідувача, раптово змінивши забарвлення на яскраве.
Захищаючись, головоногі викидають рідину з чорнильного мішка-резервуара,
створюючи непрозору «хмару». У неї потрапляє переслідувач, а молюск швидко
тікає або ховається.
Незвичайні головоногі. Головоногі молюски жили у Світовому океані з
найдавніших часів. Сьогодні в крейдяних породах можна знайти рештки вимерлих
видів цих тварин. Найдавніші головоногі молюски белемніти мали черепашки
подовженої форми. Скам’янілі рештки белемнітів у давнину називали «чортовими
пальцями». Існували і прадавні головоногі
із закрученими черепашками, їх називають амонітами. Геологи знаходять
черепашки амонітів діаметром до 4
м .
І в наш час в океанах живуть молюски, що
нагадують давніх тварин. Це наутілуси, в яких збереглася масивна черепашка.
Усередині вона розділена на численні повітряні камери, що служать для
регулювання положення тіла у воді. Але з устя черепашки можуть виглянути
характерні для головоногих щупальця.
Серед сучасних головоногих є справжні
велетні. Так, довжина тіла гігантського тихоокеанського спрута може сягати 9 м .
З’ясовуємо значення молюсків у природі і в житті людини, розглядаємо
спосіб їх харчування.
VІ. Узагальнення та систематизація знань.
1.Складаємо схеми опори

Способи живлення молюсків

гетеротрофний
![]() |
![]() |
||
паразити сапротрофи хижаки
Пропоную учням скласти схему

Господарське значення молюсків
![]() |
![]() |
Черевоногих? Головоногих? Двостулкових?
2.Інтерактивний
метод «Прес»
Учні висловлюють свою думку стосовно уроку за алгоритмом
-
Сьогодні ми вивчили…
-
Ми навчилися…
-
Нас зацікавило…
Проводжу
оцінювання, мотивую виставлення оцінок.
VІІ. Д/З. Опрацювати параграф
Тема : Тип
Молюски. Різноманіття. Значення у
природі та житті
людини.
Мета : узагальнити і систематизувати знання учнів про особливості будови і фізіології молюсків різних класів у
зв'язку зі способом життя, їх значення в екосистемах і для людини. Розвивати
інтелектуальні й розумові здібності: вміння аналізувати, порівнювати, логічно
мислити, робити висновки.
Виховувати
дбайливе ставлення до природи, розвивати екологічне мислення; формувати
культуру спілкування, підтримувати психологічний мікроклімат довіри,
толерантного ставлення один до одного.
Тип уроку: Системно-узагальнюючий.
Обладнання: Таблиці: «Черевоногі молюски», «Двостулкові молюски», «Головоногі молюски»; вологі препарати:
«Беззубка»,
«Прудовік»;
дидактичний матеріал: фотографії та малюнки представників різних класів типу
Молюски.
Хід
уроку:
І. Організація
учнів до уроку.
Запропонувати учням посміхнутися і одним
словом висловити один одному побажання, починаючи словами: «Я бажаю тобі ...»
(добра, здоров'я, удачі та ін..), одночасно передаючи м'яку іграшку «восьминіг».
ІІ. Мотивація
навчальної діяльності, постановка дидактичних цілей і завдань уроку.
Любі діти,
уявіть собі, що ви знаходитесь біля водойми, наприклад, озера чи на морському
дні. Навколо вас плавають дивовижні істоти – молюски, які зображені на цих
малюнках.
Дивний і різноманітний світ молюсків, яких ми
вивчали на минулих уроках, але я впевнена, що на сьогоднішньому уроці, для вас,
діти, відкриються нові таємниці їхнього життя. Як ви думаєте, якщо урок
узагальнюючий, то чим ми будемо сьогодні займатися? (Діти висловлюються). Після
узагальнення записується тема, оголошуються цілі і завдання уроку.
ІІІ. Актуалізація
знань учнів.
Накреслити на
дошці схему « Класифікація молюсків». До кожної систематичної групи наведіть
щонайбільше прикладів. Представників, які живуть в Україні, підкресліть однією
лінією, занесених до Червоної книги – двома.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1). Портрет.
Учитель: Ми
вивчили представників різних класів типу Молюски, то прошу вас прийняти участь
в конкурсі знавців. Використовується методичний прийом-Портрет.
1
Портрет № 1
1. Має 10 щупалець, два з них довші, ніж інші.
2. Морський житель, має тіло, схоже на ракету.
3. Він розвиває швидкість до 70км/час.
(Клас Головоногі, кальмар)
Портрет № 2
1. Живуть у воді, але дихають повітрям за допомогою
«легкого».
2. Житель прісного водойми, має асиметричне будову.
3. Раковина закручена конусовидної, гострою на кінці
спіраллю.
(Клас Черевоногі, ставковик)
Портрет № 3
1. Личинка жителя, що вийшла з яйця, паразитує на рибах.
2. Раковина складається з двох бічних стулок.
3. Житель прісноводного водоймища, не має голови.
(Клас Двостулкові, беззубка)
Портрет№4
1. Черевоногий молюск Чорного моря.
2. Устя прикрите кришечкою.
3. Хижак, полює на мідій. ( Рапана).
Портрет№5
1. Добре розвинена клиноподібна нога.
2. Нога допомагає закопуватись в грунт.
3. Черепашка серцеподібна.
4. Найпоширеніші на Чорному та Азовському морі.
( Серцевидка).
Чим раніше відгадав представника і клас, тим більше балів
за відповідь.
2). « Впізнай
мене».
На екрані з'являються зображення представників Типу
Молюски. Діти повинні назвати ознаки молюска та впізнати його.
3). Чайнворд.
1. Вивідний або ввідний отвір у двостулкових молюсків.
2. Тропічний вид головоногих молюсків, має багато
щупальців без присосок.
3. Черевоногий наземний молюск, найбільший в Україні –
виноградний …
4. Черепашки цих черевоногих молюсків деякі народи Африки й Азії
застосовують як гроші або прикраси.
5. Запліднена яйцеклітина черевоногих молюсків.
6. Особлива речовина, утворюється в кишечнику кашалота з
неперетравлених решток головоногих молюсків, використовується в парфумерній
промисловості.
7. Кровоносна судина по якій кров рухається від серця.
8. Мускулистий орган ротової порожнини молюсків.
9. Тропічний черевоногий молюск, живе на мілководді,
становить загрозу для людини.
10. Орган травної системи молюска, що веде до шлунка.
11. Двостулковий молюск.
2
1
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
|
|
3
|
|
|
|
|
4
|
|
|
|
5
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||||||
|
|
|
|
|
||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||
|
6
|
|||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||
11
|
|
|||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
10
|
|
|
|
9
|
|
|
8
|
|
|
|
|
|
7
|
Відповіді: 1. Сифон. 2. Наутилус. 3. Слимак. 4. Каурі. 5.
Ікринка. 6. Амбра.
7. Артерія. 8. Язик. 9. Конус. 10. Стравохід. 11.
Дрейсена.
4. Вибери правильні
відповіді.
Під порядковими
номерами наведені різні відомості про молюсків, необхідно підібрати відповідь у
вигляді цифрового коду. Оцінювання: враховується час і якість виконання.
1. Тіло м'яке, має мантію.
2. Зовні тіло захищене двостулковою черепашкою.
3. Зовнішньої черепашки немає, є тільки її залишки,
розташовані під шкірою.
4. Черепашка суцільна, у більшості представників спірально закручена.
5. Пересуваються за допомогою мускулистої ноги.
6. Характерний реактивний спосіб пересування.
7. Має відділи тіла: голова, тулуб, нога.
8. Голова відсутня.
9. Нога видозмінена в щупальце і лійку.
10. Харчується органічними речовинами, що плавать у товщі
води, мікроорганізмами.
11. Має ввідний та вивідний сифон.
12. Харчується водними рослинами з допомогою терки.
13. Хижаки, харчуються рибою, крабами молюсками.
14.Дихають розчиненим у воді киснем, який проникає через
зябра.
15. Дихає атмосферним повітрям через легені.
16. Кровоносна система незамкнута.
3
17. Кровоносна система замкнута.
18. Органи виділення-нирки.
19. Нервова система складається з кількох пар вузлів,
з'єднаних перетинками.
20. Володіє складною поведінкою, може будувати будиночок
з каменів.
21. Нервові клітини не утворюють вузлів, вони лише
стикаються між собою довгими відростками.
22. Органи зору відсутні.
23. Очі великі, за будовою нагадують очі риб, птахів,
ссавців.
24. Серце у більшості двокамерне.
25. Представникам цього класу є рапана, що живе у фауні
України.
26. У представників цього класу добре розвинені слинні
залози.
27. Більшість представників цього класу може утворювати
перли.
Взаимопроверка, оцінювання (4 правильних відповіді-1 бал)
Черевоногі: 1,4,5,7,12,15,16,18,19,24,25,26
Двостулкові: 1,2,5,8,10,11,14,16,18,19,22,27
Головоногі: 1,3,6,9,13,14,16,18,19,20,23,26
5. « Лови помилку»
Учитель: у нас в
гостях барон Врунгель. Знайди в пропозиціях біологічні помилки. Якщо є, то в
чому вони полягають.
Біологічні помилки:
1. Маленьких чорно-синіх молюсків мідій вживають в їжу. У
Франції, Голландії їх люблять їсти сирими. Особливо смачна печінку мідій.
2. Мідії дуже плідні, одна особина може запліднити 1 млн.
яєць. Личинкам важливо за 2 тижні
прикріпитися до чого-небудь, інакше вони загинуть. Живуть мідії на глибині від
1 до 60м.
3. Устриці мають масу до 3кг. Новачкам вони здаються
несмачними і неприємними. Та й поживна користь від цих ласощів невелика.
4. З молюсків, що
мають черепашку, вживаються в їжу лише мідії та устриці.
5. Дорогоцінні перли, як і черепашка молюсків складаються
з вапна (вуглекислий кальцій).
6. Крім вживання в їжу, видобутку дорогоцінних перлин
черепашки використовують для виготовлення перламутрових гудзиків та брошок. Для
інших цілей молюски не використовуються.
7. У головоногих молюсків є диво-зброя: чорнильна бомба.
Вона буває тільки темного, майже чорного кольору.
8. У актиній 8 щупалець, у кальмара 10.
9. Головоногих молюсків через чорнильного мішка в їжу не
вживають.
Правильні відповіді:
1.Мідіі не завжди бувають маленькими. Наприклад, в морях
Далекого Сходу водяться мідії грайана вагою від 700г до 2кг. Їдять мідій
найчастіше в консервованому вигляді, а їх печінка, зябра і шлунок взагалі
неїстівні.
2. Помилки немає.
4
3. У устрицях дуже багато вітамінів А і В, присутні також
вітаміни С і Д. А специфічний присмак устриць, мабуть, залежить від великої
кількості йоду в них.
4. Є чимало й інших їстівних молюсків: виноградна равлик,
півники, морське вушко, морські блюдечка, рапана та ін
5. Помилки немає.
6. Деякі двостулкові молюски виділяють особливу речовину
біссус. Особливо міцні і шовковисте нитки (довжиною до 30см) утворює молюск
пінна, що мешкає в Середземному морі і Атлантичному океані. З цих ниток
виготовляли панчохи, мережива, рукавички, а в давнину робили особливу тканину -
віссон.
7. У каракатиць сепіоліт і гетеротейтіс чорнильний мішок
набув здатності випускати бомбу, що
світиться. Це свічення забезпечується бактеріями, які світяться, що живуть в
чорнильному мішку.
8. Помилки немає.
9. У країнах узбережжя Середземного моря головоногі
молюски - одне з улюблених народних страв. Їх їдять в сирому, сушеному,
маринованому, печеному, смаженому, вареному вигляді.
V. Оцінювання навчальних
досягнень учнів, коментування оцінок.
VІ. Підсумок.
Рефлексія
На уроці я ...
-Дізнався ...
-Зрозумів ...
-Навчився ...
Найбільший мій успіх-це ...
Найбільшу трудність відчував ...
Я не вмів, тепер вмію ...
Я змінив своє ставлення ...
Мені сподобалося ...
Мені не сподобалося ...
Було не зовсім зрозуміло ...
(Заздалегідь написано на ватмані)
VІІ. Домашнє
завдання. Параграф підручника
5
Тематична атестація по
темі « Молюски».
1 варіант
1 рівень. ( по 0.5 бала)
1.
Газообмін у молюсків відбувається в:
а) легенях; б)
зябрах; в) тканинах тіла; г) шкірі.
2. Яку роль
відіграє черепашка молюска
а) зв'язок з
зовнішнім середовищем; б) поглинання повітря; в) прикріплення мязів; г) захист
тіла; д) зовнішній скелет.
3. У яких молюсків
є голова з очима і щупальцями
а) черевоногих; б)
двостулкових;в) головоногих.
4. Які
новоутворення зявилися у будові органів травлення молюсків порівняно з червами
а) рот; б) язик з
хітиновими зубцями; в) глотка; г) стравохід; д) шлунок; е) печінка; є) кишка;
ж) анальний отвір.
5. Де відбувається
газообмін у ставковика великого
а) у легенях; б) у
зябрах; в) у шкірі; г) у клітинах тіла.
6. Яка кровоносна
система характерна для молюсків
а) замкнена; б)
незамкнена.
2 рівень ( по 1 балу)
1. Наведіть три приклади черевоногих молюсків.
2. Гемолімфа – це …
3. Закінчи речення:
Тіло головоногих молюсків складається з ……. відділів. В
глотці молюсків знаходиться спеціальний апарат, для подрібнення їжі - ……. .
3 рівень. ( 3 бали)
Порівняйте організацію різних класів молюсків.
4 рівень. ( 3 бали)
Як спосіб життя впливає на зовнішню будову молюсків ?
2 варіант
1 рівень. ( по 0.5 бала)
1. Органи
виділення у ставковика звичайного:
а) печінка; б) нирки;
в) видільні канальці; г) шлунок.
2. У яких молюсків
найкраще розвинена нервова система і органи чуттів
а) головоногих; б)
черевоногих; в) двостулкових.
3. Представники
яких класів молюсків мають промислове значення
а) головоногих;
б)двостулкових; в) черевоногих.
4. Представники яких класів молюсків приносять шкоду
рослинам
а) головоногі; б) двостулкові; в) черевоногі.
5. Мантійна порожнина – це простір між:
а) внутрішніми органами; б) черепашкою і мантією; в)
мантією і тілом.
6. Перлини здатні утворювати :
а) перлова скойка; б) жабурниця; в) виноградний слимак.
2 рівень. ( по 1 балу)
1. Наведіть 3 приклади двостулкових молюсків.
2. Мантія – це…
3. Закінчи речення:
Тіло двостулкових молюсків складається з ……… , ……….
. Живляться вони шляхом …….. .
3 рівень. ( 3 бали)
Порівняйте організацію молюсків та кільчастих червів.
4 рівень. ( 3 бали)
Які особливості будови жабурниці свідчать про те, що вона
веде малорухливий спосіб життя?
Комментариев нет:
Отправить комментарий