Види кровотеч

Тема: Види кровотеч. Перша допомога при кровотечах.
Мета уроку:
- Ознайомити  учнів з видами кровотеч, основними причинами зупинки кровотеч; навчити надавати допомогу в разі кровотеч;
 -Виховувати відповідальність за своє здоровя та здоровя інших.
 -Розвивати логічне мислення та вміння аналізувати ситуацію; виховувати якості особистості (людяність, доброту, комунікабельність.)
Обладнання: підиучник,
Тип уроку: комбінований.

                                         ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Хай кожен день і кожен час
Нове для вас добуде.
Хай добрим розум буде в вас,
Розумним серце буде.           С. Маршак
                                        
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів. Перевірка домашнього завдання

1).Випишіть твердження  характерні для артерій (I варіант ),вен (II варіант),
капілярів( III варіант ).
1.Судини несуть кров до серця.
2.Стінки щільні і пружні.
3.У судинах дуже мала швидкість руху.
4.Стінки утворені одним шаром клітин .
5.Судини несуть кров від серця .
6.Стінки утворені кількома шарами клітин,м’язовий шар малорозвинений.
7.Утворюють густу сітку,що  пронизує всі органи і тканини.
8.Впадають у передсердя .
9.У судинах найбільша швидкість руху крові.
10.У судинах найбільший тиск крові .
11.Густо обплітають легеневі пухирці.
12.У судинах найменший тиск крові.
13.Крізь стінки проходять рідкі речовини і гази.
14.У судинах венозна кров перетворюється на артеріальну.
15.Стінки  утворені кількома шарами клітин,м’язовий шар добре розвинений.
16.Цих судин в організмі найбільше.
17.Кров’яний тиск може падати до негативного.
18.На внутрішній стінці клапани мають вигляд кишень.

Учні обмінюються листочками  та перевіряють за правильними відповідями,що озвучує вчитель.

2).Індивідуальне опитування учнів.
Робота на картках (2 учні)
3) Скласти по одному питанню з домашнього завдання на "Що? ", "Як?", "Чому?"
4) В результаті падіння з дерева дитина отримала травму передпліччя. Надати першу допомогу.
В результаті ДТП людина отримала травму голови.
III. Мотивація навчальної діяльності учнів
Серед різних хвороб та порушень цілісності організму перше місце займають хвороби серцево-судинної системи. Смертність від них становить від 49-54 % загального рівня .Друге місце займає смертність від різноманітних травм судин .
Саме сьогодні ми розглянемо які розрізняють травми судин та обґрунтуємо основні правила надання першоЇ допо моги

IV.  Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу

1.Види кровотеч та надання першої допомоги потерпілим . Розповідь вчителя з одночасним показом презентації.
Кровотечі, їх класифікація.
Кровотеча - це витік крові з ушкоджених кровоносних судин.
Залежно від характеру ушкодження судин,розрізняють такі  кровотечі:
а) артеріальна кровотеча - яскраво-червоний колір крові,витікання крові пульсуючим струменем. За короткий час – велика крововтрата.
б) венозна кровотеча – колір крові темніший, витікання крові безперервне, явного струменя не спостерігається.
в) капілярна кровотеча - виникає внаслідок пошкодження дрібних судин шкіри, м’язів. Кровоточить вся поранена поверхня.
г)  паренхіматозна кровотеча - виникає при ушкодженні внутрішніх органів і завжди небезпечна для життя.
Перші три кровотечі називаються зовнішніми, паренхіматозна - це внутрішня кровотеча, кров виливається в порожнини і тканини тіла.

Перша допомога при пораненнях та кровотечах.                                  
Основа першої допомоги при пораненнях – це зупинка кровотечі одним із способів та обробка ран. Правильна обробка рани перешкоджає виникненню ускладнень і майже втричі скорочує час загоювання. Для цього слід постійно пам’ятати і виконувати такі вимоги і правила.
При сильній кровотечі - зупинити її;
Не промивайте рану водою, за винятком рани від укусів тварин;
Не виймайте з рани шматки предметів. Якщо вони  лежать на поверхні
          рани- скористайтесь стерильною салфетко.
Не доторкайтесь до рани руками.
Не вводьте в рани антисептичні засоби(йод, діамантовий зелений …).
Не залишайте рану відкритою.
Не засипайте рану порошками, не замащуйте мазями.
Забороняється безпосередньо на рану класти вату.
Перед накладанням пов’язки добре вимийте руки.
По можливості, обробіть краї рани антисептичними засобами.
Іммобілізуйте поранену кінцівку в дещо піднятому положенні.
Не накладайте пов’язку надто тісно.
Тісну пов’язку через деякий час розріжте і зверху по ній накладіть другу
           пов’язку.
При кульовому пораненні пов’язку накладіть і на вхідний, і на вихідний 
          отвори.
Робота з таблицею " Будова кровоносної системи"
2. Методи накладання пов’язок.
Учні об’єднуються у 3 групи ,кожна  отримує своє завдання .
Заповнити таблицю, охарактеризувавши симптоми та першу допомогу при певному виді кровотеч.
1 група – Капілярна кровотеча та внутрішня
2 група – Венозна кровотеча
3 група – Артеріальна кровотеча
Робота з підручником.  Учні самостійно опрацьовують матеріал про методи накладання пов’язок і джгута (ст. 360-362;367-372 підручника). Групи при цьому отримують завдання підготуватись до демонстрації накладання джгута і пов’язок  із дотриманням правил і вимог.
   
ІV.  Закріплення нових знань і умінь-13хв.
А) Представники груп демонструють як накладати джгут і окремі пов’язки. Вчитель коментує і виправляє помилки.
Результат роботи –заповнення таблиці .

В) Перевірка завдання ,заповнення таблиці .

Вид кровотечі
Симптоми
Перша допомога
Капілярна
Незначні поранення,оскільки
 кров по капілярах тече повільно і під невеликим тиском, то капілярні кровотечі не призводять до значної втрати крові і легко зупиняються
Знезараження
 перекисом водню або йодною настійкою місця поранення і накладання на нього чистої пов’язки.
Венозна
Виникає  при     ушкодженні поверхневих вен.Кров витікає сильним рівномірним струменем і має темний колір .


Накласти тиснучу пов’язку. Перед цим рану знезаражують, а для зменшення кровотечі тимчасово притискають пошкоджену судину. Після надання першої допомоги потерпілого відправляють у травматологічний пункт.
Артеріальна
У вигляді  пульсуючого струменя подібного до фонтану. Кров має яскраво-червоний колір.


Притиснути пальцем ушкоджену артерію де прощупується пульс і накласти вище місця поранення джгут .
Після зупинки кровотечі потерпілого треба негайно відправити до лікарні.
Внутрішня
Людина стає
блідою, виступає холодний піт, пульс частішає і слабне.

Треба негайно викликати швидку медичну допомогу. До її прибуття потерпілого кладуть або напівсидять і не рухають з місця. До ймовірного місця кровотечі (живота, грудей, голови) прикладають холодний компрес (мішечок із льодом чи снігом, грілку або пляшку з холодною водою).
Б)Показати на макеті основні місця притискання артерій при артеріальній кровотечі.





V. Узагальнення та систематизація знань учнів
2. Конкурс юних діагностів «Визначення типу кровотеч»
На дошці прикріплюється квітка (на серцевині записується запитання, а на пелюстках – завдання).
Пелюстка1. Щоб зупинити цю кровотечу, слід тимчасово притиснути ушкоджену судину, знезаразити рану і накласти тісну пов’язку. (Венозна).
Пелюстка2. Щоб зупинити кровотечу, слід вище місця поранення швидко притиснути пальцем судину в точках, де прощупується пульс, і накласти жгут. (Артеріальна).
Пелюстка3. Людина, в якої виникла ця кровотеча, стає блідою, виступає холодний піт, пульс частішає і слабне. До ймовірного місця кровотечі прикладають холодний компрес. (Внутрішня).
Пелюстка4. Ця кровотеча буває у вигляді пульсуючого струменя, подібна до фонтану. Кров має яскраво-червоний колір. Негайна допомога (Артеріальна).
Пелюстка5. У разі цієї кровотечі, пошкодження великих судин, зсідання крові не здатне швидко зупинити її, кров витікає рівномірно і має темний колір (Венозна).
Пелюстка6. Ця кровотеча виникає в разі незначних поранень. Не призводить до значної втрати крові й легко зупиняється (Капілярна).
VI.Домашнє завдання .
Прочитати   §§  28-29.
Учні достатнього рівня  -  підготувати повідомлення на тему «Відкриття лімфообігу».

Учні високого рівня знань – підготувати презентацію до теми «Лімфообіг» .

Комментариев нет:

Отправить комментарий